Krátké tréninky. Stačí to?


Tuhle jsem dostala jeden zajímavý dotaz, který už roky s děvčaty řeším a vysvětluji. Jsem zvyklá cvičit jen krátce, někdy intervalově a někdy jen jógu. Záleží na náladě a momentálním rozpoložení. Necvičím - troufám si říct takřka nikdy - nic dlouhého. Nevěnuji cvičení více než 15-20 minut zhruba 5-6x do týdne. Ať je jakékoli. Samozřejmě, nepočítám výjimky, jakási období, kdy se pustím do nějakého programu a chci vidět výsledky. No a zde se právě dostáváme k samotné podstatě otázky a potřebné odpovědi.

Krátké tréninky. Stačí to?

Na tuhle otázku mám dvě různé odpovědi pro dvě kategorie. Vy sami se musíte najít v té, která odpovídá vašim cílům.


1. KATEGORIE - HUBNUTÍ, TVAROVÁNÍ, VÝSLEDKY


Aby se vám krásně hublo, je zapotřebí mít v první řadě pohlídané jídlo. Přes to nejede vlak. Cvičení (ať je jakékoli) samo o sobě nestačí. Nestačí, pokud je vaším prioritním cílem vidět výsledky, proměnu, chystáte-li se na nějakou akci, nebo zkrátka máte před sebou dlouhodobý cíl a to zhubnout několik kilogramů. Bez jídla správně složeného, výživného a pravidelného se nedostanete nikam. Cvičení je až ten druhý pomocníček, který doladí tělo, zpevní ho, vytvaruje... protože samo o sobě hubené tělo ještě neznamená tělo atraktivní.

A teď pozor. Není dobré používat cvičení jako hlavní zdroj hubnutí a makat do roztrhání těla den co den. Vím, že si to mnoho lidí myslí, že čím více budou cvičit, tím dřív uvidí výsledky a jiné cesty není. Částečně mají pravdu, ale nic se nesmí přehánět, obzvláště při cvičení. Pokud budete mít na tělo v tomto směru vysoké nároky, může se stát, že své tělo dostanete do stresové situace, protože na tohle tempo a zátěž nebude stavěno. Nelze dlouhodobě málo jíst a cvičit jako šílenec. Místo hubnutí se tak může stát a běžně se to stává, že tělo přestane hubnout, aby onu energii ušetřilo pro sebe. Dost často nám tělo dává docela znatelné signály, že něco přeháníme a tím je zvýšená únava, ztráta výkonnosti, vyčerpání, špatná nálada. Jednoduchým vzorcem tak zjistíme, že kdo chce hodně cvičit, musí hodně dostatečně jíst (s dodatkem zdravě) a taky dost odpočívat. Moje rada zní, pokud chcete změnit a tvarovat tělo, vždy první sáhněte do jídelníčku, upravujte a až pak třeba změňte druh cvičení nebo dokonce navyšte časovou dotaci.

Moje doporučení je cvičit zhruba 150-180 minut týdně, pokud se chcete zdravým tempem dostat k pěknému tělu a podpořit vaše hubnutí. Cvičení by mělo být ve stylu aerobních intervalových tréninků (kde se dostáváme zhruba na 70-80% maximální tepové frekvence).

Pokud by vás zajímaly spíše intervalové tréninky o vysoké intenzitě (HIIT), kde se dostáváme až na 90-100% maximální tepové frekvence, stačí i 80-100 minut týdně.

Pak zde máme ale i mírnější cvičení, například jógu, pilates apod. Je jasné, že jde o naprosto jiný druh cvičení a nelze na něj pohlížet stejně jako na kondiční tréninky. Pokud vám jde o hubnutí a spalování, půjde vám změna s takovým druhem cvičení pomalu. Všimněte si, že neříkám vůbec, ale pomalu. Takový druh cvičení zkrátka pro podporu hubnutí není vhodný a dle mé zkušenosti i spousta jogínů se uchyluje ke kardio tréninkům, aby se udržovali v kondici a v samotné józe se zlepšovali.

Pro optimální výsledky a udržení motivace je velmi dobré také různé tipy cvičení střídat, například prokládat silové a vysoce intenzivní tréninky s aerobními a občas je prostřídat jógou a strečinkem.

Závěrem: hubnete-li, máte-li určitý cíl, kdy se chcete dostat do léta do menšího oblečení a v plavkách lépe vypadat, nebo se obléknout do vánočních šatů, pak jakékoli krátké tréninky (kromě výbušných HIIT tréninků) nejsou dostačující. Musíme chápat, že hlavním motorem, jak setrvat u cvičení, je motivace a pokud se lidské bytosti včas neukážou výsledky, brzy se svého snažení vzdá a jakákoli původní ambice a odhodlání jak zhubnout, ztroskotá. Chcete-li výsledky rychle, moje doporučení zní HIIT nebo silová zátěž. 
Pokud však nikam nespěcháte, což doporučuji, pak zkuste jednotlivé výše popsané druhy tréninků kombinovat. Najděte si pohyb a sport, který vás baví a bude vám dávat i jakýsi hlubší smysl toho, proč to děláte.


2. KATEGORIE - UDRŽENÍ VÁHY, UDRŽENÍ KONDICE

Říká se, že udržet si váhu je daleko náročnější, než hubnout. Nevěřila bych, dokud jsem si tím sama neprošla. Jednoho dne se dostanete na svou požadovanou váhu a v zrcadle se na vás bude koukat osoba s křivkami, o kterých jste nejenže snili, ale poctivě jste si je vydřeli. A co dál?

Za poslední roky jsem nabyla dost zkušeností nejen se sebou samou, ale i s lidmi, kteří se ve fitness světě pohybují. A musím říci, že dost často si v tomto bodě udržení váhy a kondice lidé nevědí rady. Stále dřou do roztrhání těla a neví, jak z toho ven. Bojí se, že když přestanou cvičit, opět přiberou. Nebo, že je ještě naco dál, nějaká další meta, další cíle... Podepisuje se to pak VELMI na psychice, protože člověk se stane sám sobě vězněm, neustále se kontroluje, hlídá, počítá kalorie, bílkoviny, sleduje pulsmetr a kolik spálil kalorií cvičením a neumí se od toho osvobodit, přijmout tělo takové, jaké si vybudoval, neschopen pochopit, že tohle není údělem normálního života. Prakticky si je neustále jistý, že to ještě není dost dobré a že ten bod, kdy bude "perfektní", je stále vzdálen (přitom už v tom bodě dávno je a neuvědomuje si to). Chyba. Špatně. Je krásné zhubnout, ale nikdy nedopusťte, abyste se stali obětí sebe sama. Přitom stačí málo. Když chcete své tělo jen udržovat, nepotřebujete tolik tréninku, protože hlavním pěstounem pěkného těla je - stejně jako výše - jídlo. Pokud si jej ohlídáte, není možné, abyste ze zdravé stravy a množství, které vaše tělo potřebuje, přibrali.

A tehdy skutečně stačí věnovat se cvičení kolem 20-30 minut denně. Tuhle to může být jóga, power-jóga, HIIT, posilování, občas si stačí vyběhnout, jít si zaplavat - ideálně byste se měli dostat do stádia, kdy si pohybu konečně začnete užívat pro potěšení a ne proto, že máte metu a za něčím se ženete. Pokud máte v plánu si tělo jen udržovat, stačí mít ohlídanou stravu a ladit jej krátkými workouty. Jde o to najít si to, co vám vyhovuje. Dokázat svému tělu "ušít" vlastní pravidla a režim, který mu budou vyhovovat.


***


Když bych měla vše až příliš zjednodušit, pak bych musela říct, že je pravda i taková, že abyste zhubli, nemusíte ani cvičit. Cvičení jen to tělo udělá pevnější a hezčí. Kdykoli se váha hýbe směrem vzhůru, není to proto, že byste necvičili, ale zkrátka proto, že máte vyšší kalorický příjem, než potřebujete. A to i tehdy, pokud se stravujete stopro správně.


A na úplný závěr ještě jeden poznatek. Ať už vážíte 50 kg nebo 90 kg, můžete mít pěkné tělo. Cvičte. Cvičte cokoli. Protože vysportované tělo vypadá pěkně při (téměř) jakékoli váze. Povolené svalstvo a nehezké křivky nebudou slušet ani tělu o 50 kg.

Kristina

PS: Všichni jste krásní. Krásné duše. Krásní lidé.
Tento příspěvek není zde od toho, aby ponižoval.
Ale aby osvětlil trápení mnoha z těch krásných lidí,
kteří bojují o hezčí tělo, protože to tak cítí,
chtějí a sebemenší pokrok jim dělá radost :-)
Držím palce.

Žádné komentáře:

Okomentovat